Of Palimpsests & Erasure
23 06 2023
28 08 2023

info
H’ART Museum, 23 juni 2023 – 28 augustus 2023
Vanaf 26 juni t/m 28 augustus is Of Palimpsests & Erasure van patricia kaersenhout te zien in de Hermitage Amsterdam. De serie wordt getoond in het kader van het Herdenkingsjaar Slavernijverleden (1 juli 2023 – 1 juli 2024).
Dit werk van kaersenhout is gebaseerd op afbeeldingen uit het boek Metamorphosis insectorum Surinamensium, van de Duitse entomologe Maria Sibylla Merian (1654-1717). Merian reisde rond 1700 naar Suriname en verwierf internationale bekendheid met haar wetenschappelijke publicaties en gedetailleerde illustraties van de lokale planten- en insectensoorten. Als vrouwelijke onderzoeker wist zij zo naam te maken in de patriarchale wereld van de wetenschap. Wat echter vaak buiten beschouwing wordt gelaten, is het feit dat Merian zich voor haar onderzoek deels baseerde op de kennis van tot slaaf gemaakte en inheemse vrouwen in Suriname.
In Of Palimpsests & Erasure voegt kaersenhout ‒ naast afbeeldingen van vegetatie uit Metamorphosis insectorum Surinamensium ‒ beelden toe van deze anonieme vrouwen, die stelselmatig uit de geschiedschrijving zijn weggelaten en geeft ze hen de erkenning die zij verdienen. Ze biedt zo een trans-historisch perspectief op de complexe verstrengeling van wetenschap, kolonialisme en de op dat moment heersende gendernormen.
patricia kaersenhout (1966) is een Nederlandse kunstenaar van Surinaamse afkomst. In haar werk onderzoekt zij de Afrikaanse diaspora in relatie tot feminisme, gender, seksualiteit, racisme en de geschiedenis van de Nederlandse slavernij. Zij poogt ons collectieve bewustzijn te transformeren door ons te wijzen op vergeten figuren in de geschiedenis.